Primarii Oraşului Cernavodă (1879-2010)

CALFA GHEORGHE Comerciant, a fost primar timp de 3 ani în trei rânduri: 1879-30 Septembrie 1880; 31 Ianuarie 1882-8 Februarie 1883 şi 21 Iulie 1887-7 Februarie 1889.
MEMET EFENDI Comerciant, a fost primar 4 ani, în două rânduri: 30 Septembrie 1880-Decembrie-1881 şi 8 Februarie 1883-28 Februarie 1887. A fost principalul artizan al construirii Geamiei din oraş în 1868.
LEON BUTTER Avocat, a fost primar un an şi jumătate: 28 Februarie 1887-21 Iulie 1888.
D. BĂRBULESCU Fost secretar al primăriei, a fost primar un an şi jumătate: 7 Februarie 1889-12 August 1890.
ION G. POPA Agricultor, a fost primar un an şi jumătate în două rânduri: 12 August 1890 – 29 Iulie 1891 şi Octombrie 1897-Aprilie 1898.

Născut în anul 1849, în oraşul Ploieşti, din părinţi români originari din Transilvania. S-a îndelednicit cu creşterea vitelor în Basarabia Veche, la retrogedarea acesteia s-a retras în Dobrogea. A figurat ca membru în consiliul comunal al Cernavodei aproape 30 de ani, cu foarte mici întreruperi.

I. MACHEDON Căpitan, a fost primar numai şase luni: 28 Iulie 1891-10 Octombrie 1891.
ATHANASIE RĂDULESCU Farmacist, a fost primar 7 ani, în patru mandate: 1891-1892; 1894-1897; 1900-1901 şi 1905-1907 (până în luna aprilie când a decedat).

Află mai multe despre el din articolul Primarii Cernavodei: Athanasie Rădulescu.

HRISTU I. FARMACHI Comerciant, a fost primar un an şi jumătate: 25 August 1893-14 Noiembrie 1894.
farmachiS-a născut în anul 1856, în localitatea Carpenise din Grecia, unde a urmat şcoala primară şi medie. A venit în România cu părinţii în  anul 1875. Tatăl său, Iani Farmachi, a fost bun prieten cu Pr. Dimitrie Chirescu. Hristu Farmachi a fost aproape neîntrerupt consilier comunal.
A fost decorat cu Serviciul Credincios Cl. I. A murit în aprilie 1919.
GHIŢĂ CALU Comerciant, a fost primar timp de trei ani în două mandate: Aprilie 1898-19 Iunie 1900 şi 16 Decembrie 1912- 9 Ianuarie 1913.
P. PAIANOPOL Proprietar de clădiri şi terenuri, a fost primar timp de patru ani, între Iunie 1901 şi 18 Mai 1905.
NICOLAE D. CHIRESCU S-a născut în Noiembrie 1880 la Cernavodă, fiind al şaptelea copil al preotului Dimitrie Chirescu. Urmează renumitul liceu Sfântul Sava din Bucureşti şi mai apoi Facultatea de Drept, devenind avocat. Profesează avocatura la Bucureşti şi Constanţa iar apoi se întoarce în oraşul natal.
av chirescuEste numit pentru prima oară primar în 1914, când înconjurat de consilieri comunali precum: Ion G. Popa, Hristu Farmachi, Dumitru Vâja şi alţii, a făcut lucrări de gospodărire comunală foarte importante pentru oraş, precum prima uzină electrică a oraşului şi iluminarea acestuia cu electricitate. Începe lucrările de asanare a bălţilor din jurul oraşului construind în acelaşi timp şi un prim canal de scurgere a apelor menajere. A modificat şi aplicat pe teren planul oraşului, stabilind proprietatea publică şi pe cea privată, a lichidat procesele interminabile dintre CFR şi comună cu privire la diferite terenuri, a construit case de locuit pentru directorul şcolii şi o casă parohială pentru a atrage preoţi şi învăţători în oraş.

De asemenea este cel care are ideea extinderii oraşului pe deal pentru a evita problemele cauzate de plasarea acestuia pe valea râului Carasu.

În cel de-al doilea mandat, din 1918, finalizează lucrările de alimentare cu apă potabilă din conducta Constanţei şi creeză diferite ultilităţi pentru armata care se afla în plin război.

Între 1931 şi 1932 este deputat în timpul guvernării lui Nicolae Iorga iar apoi preşedinte al Ligii Culturale din Constanţa.

Încetează din viaţă la Bucureşti pe 29 Iunie 1948.

TEOHARI N. MILITARI Comerciant de profesie, a fost primar timp de una an între 4 Mai 1911 şi 16 Decembrie 1912, fiind în mai multe rânduri consilier local.
militariS-a născut în comuna Ternova din Macedonia în anul 1861. A venit în România la vârsta de 17 ani şi s-a stabilit definitiv la Cernavodă. Fiind un înfocat naţionalist român sprijină cu fonduri mişcarea naţionalistă românească din Macedonia.

A fost decorat de Regele Carol I cu Coroana României în grad de ofiţer şi a încetat din viaţă la 5 Iunie 1929.

ION PUREC Ocupă funcţia de primar aproape un an, între 11 Martie 1913 şi 13 Ianuarie 1914.
Puric
A fost decorat cu medalia Serviciul Credincios cl. I şi cu medalia jubiliară Carol I. A murit  la 28 Aprilie 1928.
RADU N. IORDĂCHESCU A ocupat cu foarte importante rezultate funcţia de primar în mai multe rânduri: 25 Aprilie 1919-20 Ianuarie 1920, 14 Aprilie 1920-1 Mai 1926, 26 Iunie 1927-24 Aprilie 1929 şi 14 Noiembrie 1933-29 Decembrie 1937.

Unul dintre cei mai importanţi edili ai oraşului şi despre el puteţi afla mai multe din articolul ce îi este dedicat pe Cernavoda Blog.

N. MANICATIDE A fost primul primar al oraşului după întoarcerea administraţiei româneşti de după primul război mondial (24 Ianuarie 1920-14 Aprilie 1920)
C.A. RĂDULESCU De profesie avocat, s-a născut la 10 Iunie 1879 în Constanţa. Urmează studiile şcolii primare la Cernavodă iar apoi pe cele ale liceului Sf. Sava din Bucureşti.
ca radulescu
Între 1904 şi 1905 ocupă funcţia de subprefect al judeţului Ialomiţa iar în 1912 devine prefect al judeţului Constanţa, post pe care îl ocupă timp de 2 ani. Este primar al Cernavodei timp de un an (6 Mai 1926-26 Iunie 1927).A fost decorat cu Coroana României în gradul de Cavaler, Steaua României în grad de Comandor, Ordinul Sf Sava şi Bărbăţie şi Credinţă.
D. SAMARINEANU De asemenea de profesie avocat, este primar al oraşului în două mandate: 24 Aprilie 1929 – 15 August 1931 şi 20 Iunie 1932 – 14 Noiembrie 1933.
samarineanu
S-a născut în localitatea Grebena din Macedonia la 24 Ianuarie 1889. Şi-a luat licenţa în drept la Bucureşti în 1914 şi a venit la Cernavodă ca avocat în 1923.A fost decorat cu Avântul Ţării, Crucea Comemorativă a Războiului 1916-1918 şi Coroana României în grad de Ofiţer.
C. CEACALOPOL S-a născut în Cernavodă la 12 Februarie 1882. A urmat şcoala primară din localitate şi a fost elevul lui Dimitrie Chirescu. A preluat afacerea tatălui său şi a devenit probabil cel mai bogată personalitate cernavodeană a perioadei interbelice.
ceacalopol
A fost primar interimar pentru o foarte scurtă perioadă între 15 August 1931 şi 20 Iunie 1932.Se opune colectivizării şi aste asasinat în mod violent de către Partidul Comunist în 1948.
IOAN MOŞOIU Primar interimar între 29 Decembrie 1937 şi 11 Februarie 1938.
VELICUL TEODOR Are gradul de căpitan de jandarmerie şi ocupă funcţia de primar între 1938 şi 1939.
ALEXANDRU VÂJA Primar în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, între 1942 şi 1944.
TRAIAN IOSIF Primar interimar pentru câteva luni în anul 1945.
GHE. HRISTACHE Ocupă funcţia de primar câteva luni între 1946 şi 1947.
IOAN C. ROŞCA Primar interimar între 1948-1949.
I. BURLACU Conform noii orânduiri comuniste, ocupă funcţia de preşedinte al Comitetului executiv al Sfatului Popular între 1950 şi 1953. Este unul dintre artizanii constituirii Coloniei de Munca Columbia.
GHE. MIHALACHE Preşedinte al Sfatului Popular între 1954-1956.
C. DUMITRESCU Interimar în 1957.
GHE. LEFTER Este cel mai longeviv primar al perioadei comuniste fiind şi unul dintre cei mai apreciaţi edili ai oraşului. Ocupă funcţia de edil şef între 1958 şi 1959, 1964-1965, 1972-1979 şi 1982-1983.
ŞTEFAN HUŢANU Edil interimar în 1960.
PETRE PREDESCU Preşedinte al Comitetului Executiv al Sfatului Popular între 1961 şi 1963.
NICOLAE ONEŢ Edil câteva luni între 1966 şi 1967.
IORDAN PRANDEA Preşedinte al Cosiliului Popular 1968-1972.
AUREL MOINEAGU Preşedinte al Cosiliului Popular 1980-1982.
DUMITRU BLAJ Preşedinte al Cosiliului Popular 1983-1986.
NICOLAE BUTOI Preşedinte al Cosiliului Popular 1986-1989, este ultimul edil al perioadei comuniste. După Revoluţia din 1989 devine membru al PDSR ocupând funcţia de subprefect al judeţului Constanţa. În 2004 este candidatul partidului la funcţia de primar dar se retrage în mod neaşteptat din cursă.
V. STELU ZAHARIA Interimar după evenimentele din Decembrie 1989 în perioada ianuarie-august 1990.
AUREL BOCOI Primar interimar în perioada august 1990-1991. Ocupă mai apoi mai multe funcţii în Primăria Cernavodă printre care şi cea de consilier local.
C. ANGHEL Interimar august 1991-februarie 1992.
TIBERIU BIRDA Unul dintre cei mai importanţi primari ai oraşului, domnul profesor Tiberiu Birda a fost şi cel mai înverşunat susţinător al culturii şi istoriei oraşului Cernavodă. A ocupat funcţia de primar al oraşului cu multă hărnicie în perioada 1992-2000.
birda
Cu toate că, în calitatea de profesor de matematică era un om al cifrelor, domnia sa este unul dintre principalii cărturari ai Cernavodei fiind autor al cărţilor Cernavodă (1995) şi 125 de ani de şcoală cernavodeană (2001), şi iniţiator a primelor gazate cernavodene de dupa 1989.Despre domnul prof. Tiberiu Birda veţi putea afla mai multe într-un viitor articol pe Cernavoda Blog.
GHEORGHE HÂNSĂ hansaS-a născut la data de 22 Martie 1946 în localitatea Mihail Bravu din judeţul Tulcea şi a ajuns în Cernavodă în 1967  ca profesor de matematică la şcoala generală nr. 3. Între 1990 şi 2000 este directorul Liceului Teoretic A. Saligny.Ocupă funcţia de primar al oraşului Cernavodă timp de două mandate (2000-2008).
MARIANA MIRCEA Născută la data de 24 August 1966 în localitatea Aliman din judeţul Constanţa, este absolventă a Facultaţii de Fizică din cadrul Universităţii Bucureşti.
mirceaA câştigat mandatul de primar al oraşului la alegerile locale din 2008 din partea Partidului Social Democrat. Este în acest moment primarul în funcţie al oraşului.
Bibliografie:
  • MUŞAT, Ioan; Istoricul oraşului Cernavoda, Bucureşti, Tipografia Viaţa Literară, 1938;
  • LĂPUŞAN, Aurelia; LĂPUŞAN,  Ştefan; BIRDA, Tiberiu, Cernavodă 1995,  Editura Mondograf – Constanţa, 1995;

G.H.

Anunțuri
Acest articol a fost publicat în Primarii Cernavodei și etichetat , , , , , , , . Pune un semn de carte cu legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s